

Protokoły z sesji i komisji Rady Miejskiej w Więcborku kadencji 2010-2014
Protokoły z sesji | Protokoły z Komisji Budżetu i Finansów
Protokoły z Komisji Oświaty, Kultury i Sportu
Protokoły z Komisji Zdrowia i Opieki Społecznej
Protokoły z Komisji Rolnictwa, Ochrony Środowiska, Infrastruktury Gminnej, Porządku Publicznego i Dostosowania do Unii Europejskiej
Protokoły z Komisji Inwentaryzacji i Wspierania Inicjatyw dotyczących rynku pracy i Promocji oraz Handlu i Usług
Protokoły z Komisji Statutowej | Protokoły z Komisji Rewizyjnej
Protokoły z sesji i komisji Rady Miejskiej w Więcborku kadencji 2006-2010
Protokoły z sesji i z komisji Rady Miejskiej w Więcborku kadencji 2002-2006

Protokół z posiedzenia Komisji Rolnictwa, Ochrony Środowiska, Infrastruktury Gminnej, Porządku Publicznego i Dostosowania do Unii Europejskiej z dnia 19.09.2007r.
Protokół
z posiedzenia Komisji Rolnictwa, Ochrony Środowiska, Infrastruktury Gminnej, Porządku Publicznego i Dostosowania do Unii Europejskiej, odbytego w dniu 19.09.2007r.
Spotkanie odbyło się w salce narad Urzędu Miejskiego.
Posiedzenie trwało od godz. 10.00 – do godz. 12.00.
Obecni według załączonej listy obecności.
Spoza członków Komisji w spotkaniu uczestniczyli:
1. Przewodniczący Rady Miejskiej.
2. Burmistrz Więcborka.
3. Sekretarz Gminy.
4. Przedstawiciele Kościoła Ewangelicznego.
5. Grażyna Sowińska - radna RM.
6.Leszek Skaza - redaktor „Krajeńskich Zeszytów Historycznych”.
Przewodniczący p. Stanisław Piłka serdecznie powitał obecnych na spotkaniu członków Komisji oraz zaproszonych gości po czym przypomniał porządek obrad, który przewidywał:
1. Zaopiniowanie uchwał w sprawie gospodarowania mieniem gminy : w tym dotyczącą kościoła ewangelickiego w Więcborku.
2. Sprawy różne.
Następnie poprosił o zabranie głosu Burmistrza Więcborka, celem wprowadzenia do tematu ewentualnego przekazania kościoła ewangelickiego przy ul. Rybackiej Kościołowi Ewangelicznemu z siedzibą w Bydgoszczy.
Sprawa wykorzystania kościoła toczy się już od początku roku i najwyższy czas, aby to uregulować. W trakcie rozpatrywania wniosku jaki spłynął do gminy o przekazanie obiektu Zborowi z Bydgoszczy, toczyły się rozmowy wyjaśniające i opiniujące zarówno z miejscowym proboszczem jak i z władzami miasta Janikowa, które taki obiekt już przekazały na cele kultowe. Dyskusje toczyły się też w Komisjach Rady Miejskiej. Poza tym, inna organizacja ani stowarzyszenie działające na naszym terenie nie zgłosiły na piśmie oferty zagospodarowania tego obiektu, więc Burmistrz Więcborka uznał, by ostatecznie ustanowić formę przekazania Kościoła przy ul. Rybackiej w kształcie przedstawionym przez uczestniczącą w spotkaniu sekretarz gminy p. Renatę Jesionowską-Zawieję, a mianowicie wyrażenie zgody na sprzedaż nieruchomości w drodze bezprzetargowej oraz wyrażenie zgody na udzielenie bonifikaty od ceny nieruchomości Kościołowi Ewangelicznemu Rzeczypospolitej Polskiej – Bydgoszcz ul. Żyzna 14. W przypadku gdy nabywca przed upływem 10 lat od dnia nabycia dokona zbycia nieruchomości lub wykorzysta ją w celach innych niż sakralne, będzie zobowiązany zwrotu udzielonej bonifikaty uwzględniając waloryzację. Ponadto nabywca poniesie koszty związane ze sprzedażą.
Takie jest moje stanowisko w powyższej sprawie – skomentował Burmistrz, prosząc jednocześnie stronę zainteresowaną o przybliżenie radnym profilu swojej działalności.
Przewodniczący Rady Kościoła Ewangelicznego Jan Tomczyk powiedział, że religia którą reprezentuje wywodzi się z nurtu protestanckiego. Charakteryzuje się pokojowym nastawieniem i miłością bratnią. Pracuje z osobami uzależnionymi, trudną młodzieżą. To dla niej organizują obozy, dofinansowują niżej uposażoną młodzież szkolną stypendiami. Wspólnota skupiałaby wiernych z okolic Mroczy, Sępólna i Więcborka. O więcborski obiekt sakralny starają się od trzech lat, a jest im on bliski tym bardziej, że poprzednio gromadzili się tam też protestanci.
Przewodniczący Rady Miejskiej zapytał w jakim okresie czasu doprowadziliby ten kościół do tego, by miał on charakter religijny.
Pan Tomczyk był zdania, iż uda im się to w przeciągu 2 lat, ponieważ dużo prac wykonywaliby we własnym zakresie. Za najpilniejszą sprawę uznał konieczność zabezpieczenia dachu.
Radny Józef Kosiniak nie zgodził się w pełni z „tą opiekuńczością i przyjacielskim działaniem”, a ma prawo tak sądzić po treściach umieszczonych na stronie internetowej, gdzie opluwa się wiarę katolicką.
Sądzę, że nastąpiła pomyłka, że nie była to nasza strona internetowa ponieważ jest wiele odłamów być może bardziej radykalnych- powiedział przedstawiciel kościoła. Zapewnił, że sprawę tą wyjaśni.
Radna Grażyna Sowińska przyznała, że to ona osobiści przeglądała tą stronę i doszukała się i doszukała się wrogich treści na temat wiary rzymsko-katolickiej. Kontynuując temat zaakcentowała nieporozumienie jakie wkradło się do wcześniejszej wypowiedzi Burmistrza mówiące, że nie ma innych chętnych do przejęcia tego obiektu. Bowiem dwie Komisje RM jednomyślnie wnioskowały o odłożenie tematu zagospodarowania obiektu do końca października br. Jest więc jeszcze 42 dni czasu i nie rozumiem tego przyspieszania – mówiła.
Burmistrz odparł, że temat przyspiesza aura, ale skoro wola Rady będzie inna to nie ma przeszkód by projekt uchwały przesunąć na sesję październikową. Dziś jednak jest okazja by wysłuchać tych, którzy ofertę pisemną złożyli. Cieszę się, że Pani czujność nad tą sprawą jest tak duża i nie dopuszcza Pani do łamania prawa – dodał Burmistrz.
Radna Sowińska ponownie zabierając głos wyraziła duże wątpliwości co do szybkiego remontu, gdyż jest to obiekt zabytkowy i jakakolwiek interwencja wymaga wielu uzgodnień, a te procedury są czasochłonne.
Obecny na spotkaniu Leszek Skaza stwierdził, że budynek stoi ponad 100 lat i brak remontu przez kolejne 10 lat nie doprowadzi do jego ruiny. Pośpiech jest więc całkowicie bezzasadny, ponadto poddał pod wątpliwość czy obiekt dziedzictwa kulturowego może być podciągnięty pod sprzedaże ogólnobudowlane, czy nie obowiązuje tu ustawa o ochronie zabytków.
Pani sekretarz gminy powiedziała, że projekt sprzedaży obiektu był konsultowany z radcą prawnym więc nie należy podważać jego znajomości prawa.
Leszek Skaza pytał też o stosunki prawne z państwem.
Są uregulowane, inaczej nie moglibyśmy funkcjonować – odparł p. Tomczak.
Przewodniczący RM przysłuchując się dyskusji, ze zdziwieniem odebrał głosy przedmówców o rzekomym przyspieszeniu tematu zbycia obiektu. Natomiast „tajemnicza oferta” o której mówią tu niektórzy to sztuczne paraliżowanie sprawy, szantażowanie większości radnych. Osobiście uznał, że skoro obiekt o którym mowa, był obiektem sakralnym więc to, że przekaże się go na ten sam cel jest dla mnie rzeczą normalną -mówił. Właściwszym bowiem jest kontynuacja w nim kultu religijnego niż działalność innego typu.
Radna Grażyna Sowińska z przykrością stwierdziła, że taka polemika musi być prowadzona w obecności gości. Przykro jej też z powodu podważenia jednomyślnej decyzji jaka zapadła na wspólnym posiedzeniu dwóch Komisji RM, a mianowicie że 31 października jest ostatecznym terminem zgłoszenia oferty na zagospodarowanie obiektu.
Radna Barbara Bury powiedziała, że bardzo dobrze się stało, iż goście uczestniczą w tej polemice. Mimo to, że jest katoliczką uważa, że ten obiekt winien być wykorzystany na cele religijne niezależnie od przekonań reprezentowanych przez ludzi, tym bardziej, że złożona oferta zawiera deklarację remontu kościoła.
Radny Stanisław Piłka podzielał wypowiedź przedmówcy co do słuszności spotkania z przedstawicielami Kościoła. Zgodny był co do tego, by nadal służyło to celom kultowym. Gminy jako takiej nie stać dzisiaj na kosztowne remonty i ma prawo ona poznać w szczegółach cele i zamiary oferenta.
Pan Skaza zdecydowanie podkreślił, że w tej dyskusji nie chodzi absolutnie o przepychanki słowne ale o zasady. Skoro dano p. Zamojskiemu czas na przygotowanie konkretnej koncepcji zagospodarowania kościoła do końca października br., to dajmy mu tą szansę, tym bardziej że na dniach dokona rejestracji Stowarzyszenia. Ponadto pojawiły się środki unijne na lata 2007 – 2013 więc taki obiekt kulturowy może stanowić „lokomotywę pozyskiwania środków zewnętrznych”.
Przewodniczący Komisji w tym miejscu zaznaczył, ze na tym posiedzeniu należy skupić się na ofercie która została zgłoszona. Innych wniosków w tej materii nie ma, zatem nie ma o czym dyskutować – stwierdził.
Jednak radna Sowińska upierała się przy swoim, mówiąc że skoro dwie Komisje w miesiącu czerwcu wypracowały jednomyślne stanowisko, to należy to uszanować, a nie lekceważyć. Dlaczego dziś ktoś ma zadecydować inaczej – zapytała.
Przewodniczący RM zaprzeczył jakoby lekceważono wcześniejsze ustalenia Komisji przecież dzisiaj jest posiedzenie w tej sprawie i nie ma przeszkód, by takowe odbyło się w gronie p. Komisji. Są to aktualnie tylko opinie, a nie wiążące decyzje. Prosił o nie szukanie tematów zastępczych, kiedy wiele ważniejszych spraw jest do zrobienia.
Burmistrz Więcborka uznał, że skoro tematem zajmiemy się dopiero po miesiącu październiku, to pewne sprawy „odjadą w czasie”. Co do informacji o zakładaniu Stowarzyszenia, to osobiście nic nie wie, bo nic takiego nie wpłynęło na jego biurko.
Przewodniczący Komisji zamykając dyskusję poprosił poszczególnych radnych o wypowiedzenie się w tym temacie.
Zdecydowanie większość z nich uznała, by obiekt służył celom dla których został wybudowany, prosząc nawet o przyspieszenie decyzji w tej sprawie. Jeżeli zaś chodzi o kulturę, to realizujmy ją w MGOK – miejscu do tego przeznaczonym – mówili.
Pan Jan Tomczyk reprezentujący Kościół Ewangeliczny w Bydgoszczy dopowiedział, że o wyborze tego miejsca na spotkania ich wspólnoty zadecydowały względy sentymentalne. Starania względem budynku przy ul. Rybackiej trwają już trzy lata i świecie dzisiejszej tolerancji cierpliwie czekamy, by w duchu miłości i pokoju to sfinalizować. Przyjmiemy każdą państwa decyzję, ale dłużej czekać nie możemy – zakończył.
Burmistrz podzielił się z radnymi obawami dotyczącymi pozyskiwania środków zewnętrznych. O ile mu wiadomo na całe nasze województwo ma być to kwota 120 mln euro, więc dla gmin będą to niewielkie pieniądze w stosunku do potrzeb funkcjonowania obiektu. Realnych problemów z którymi boryka się Gmina jest znacznie więcej niż tylko utrzymanie obiektu kościelnego.
Po tej dyskusji Przewodniczący Komisji zaproponował przegłosowanie projektu uchwały w sprawie przekazania kościoła przy ul. Rybackiej.
Na sali 5 radnych.
Za pozytywnym zaopiniowaniem projektu uchwały głosowało - 4 radnych
Wstrzymał się od głosu - 1 radny.
W kolejnym punkcie obrad p. Michał Bąk – kierownik Referatu UM przybliżył projekty uchwał w sprawie gospodarowania mieniem gminy.
Na wstępie zwrócił się do radnych z pytaniem czy nadal podtrzymują zasadność wcześniej podjętej uchwały w sprawie sprzedaży prawie 0,5ha gruntu państwu Łopińskim zamieszkałym w miejscowości Puszcza, po byłej żwirowni. W/w ponieśli koszty rekultywacji co ma swoje odbicie w wycenie dokonanej przez rzeczoznawcę i w związku z tym zapłacą 170 zł plus koszty notarialne.
Radni jednomyślnie podtrzymali wcześniej podjętą w tej sprawie uchwałę.
a/ W sprawie wydzierżawienia części nieruchomości przy ul I Armii WP.
Z wnioskiem wystąpiła p. Teresa Dymek, która na tym gruncie planuje wybudować garaż. Działka jest o powierzchni 20 m2 i będzie wydzierżawiona na okres 10 lat w przetargu ustnym nieograniczonym.
Radna Barbara Bury zwróciła uwagę, by na przyszłość opracować ogólny plan zagospodarowania tego terenu, by uniknąć „wolnej amerykanki”.
Burmistrz zgodził się z przedmówczynią proponując, by wyznaczyć kolejne miejsca garażowe, a tym samym zakreślić kompleksowo granice zabudowy garażowej, opracowując taki plan na 2008r.z jednoczesnym zabezpieczeniem środków na ten cel.
Na tym zakończono dyskusję i przystąpiono do zaopiniowania projektu uchwały.
Opinia jednomyślnie pozytywna.
b/ W sprawie wydzierżawienia części nieruchomości oznaczonej numerem geodezyjnym 407/1 położonej w Więcborku obręb nr 4.
Wniosek o wydzierżawienie 40m2 gruntu przy plaży miejskiej na okres 10 lat złożył p. Dariusz Jodkowski celem prowadzenia działalności gastronomicznej w sezonie letnim. Obiekt o którym mowa nie będzie na stałe związany z gruntem.
Radny Stanisław Piłka przychylnie odniósł się do tego wniosku, motywując to tym, że pieniądze z turystyki winny pozostać w Gminie, a ponadto wypoczywającym na plaży powinno zapewnić się możliwość zakupu napojów chłodzących czy drobnych artykułów spożywczych.
Pan Burmistrz nie był temu przeciwny ale uznał, że zainteresowany powinien uszczegółowić ofertę swojej działalności tym bardziej, że jest już po sezonie.
Radni zatem jednomyślnie uznali, by ten projekt zdjąć z obrad najbliższej sesji do czasu uzupełnienia wniosku.
Po przedstawieniu podlegających zaopiniowaniu uchwał p. Bąk poinformował radnych, iż zaczęły wpływać do referatu wnioski o wykup mieszkań w budynku położonym w Wituni należącym do Administracji Zasobów Komunalnych.
W sprawach różnych Przewodniczący Komisji odczytał pismo Komendy Powiatowej Policji w Sępólnie skierowane do Burmistrza Więcborka w którym zwracają się z prośbą o dofinansowanie zakupu projektora multimedialnego wraz z komputerem przenośnym. Sprzęt zostanie wykorzystany profilaktycznie i propagandowo celem podniesienia świadomości społecznej na rzecz poprawy bezpieczeństwa mieszkańców naszego powiatu.
Dyskusja w tym temacie poszła niejako w innym kierunku. Radna Barbara Bury podała przykłady, że to nie gmina pomaga Policji a odwrotnie. Ostatecznie radni nie zajęli wiążącego stanowiska w tej sprawie.
Na tym spotkanie zakończono.
Prot. L. Halkiewicz
Przewodniczący Komisji
/.../ Stanisław Piłka
Wytworzył: Biuro Rady Miejskiej - Lidia Halkiewicz (11 października 2007)
Opublikował: Ewa Kiestrzyn (11 października 2007, 11:28:41)
Ostatnia zmiana: Ewa Kiestrzyn (12 sierpnia 2009, 12:39:30)
Zmieniono: Zmiana katalogu informacji
rejestr zmian tej informacji »
Liczba odsłon: 1017